… EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜNDEN UYARI Devamı..>> »

Gül birtanem
Gülünce güller açacak içinde
Sade pembe değil ateş-kırmızı değil beyaz değil sarı değil,
Belki mavi belki mor belki lacivert belki de yeşil… Devamı..>> »

TC-339-317-836-36Sizde mutlaka; ‘bu ne biçim başlık’ diyeceksiniz haklı olarak…

İnsan bir süre yaşadığı ortamdan uzak kalırsa, döndüğünde karşılaştığı değişiklikler o kişiyi ister-istemez etkiliyor.

Hele gittiğiniz yer; kapısında el-pençe divan beklediğiniz, ‘Ne olur bizide aranıza alın’ diye yalvardığınız yer… döndüğünüz yerde Didim olursa bu soruyu en fazla bir gün sonra mutlaka sorarsınız; ‘Sen ne diyon lan!..

Bilmem Sebahattin Ali adını hiç duydunuz mu(sorum tabii ki genç nesile), yazılarını okudunuz mu?..

Hani şu 1907’de Gümülcine’de doğan, Türk insanının ‘Zavallığını’ fakat aynı zamanda ‘GÜCÜNÜ’ masal ve destan tarzı yazıları ile anlatan, değişik okullarda öğretmenlik yapan, 1928 de Milli eğitim bakanlığı tarafından Almanca öğrensin, öğrencilerine kaliteli Almanca ders versin düşüncesi ile özel olarak Almanya’a gönderilen, iki sene sonra yurduna dönerek talebelerine Almanca öğretmenliği yapan, sonunda 1948 yılında yazdığı bir yazıdan(Aşağıda okuyacağınız yazıdan dolayı olduğu söyleniyor) dolayı üç ay hapis yatan, çıktıktan sonra da sürekli takip edilerek yine aynı yıl(1948) Kırklareli’nde öldürülen(öldürtülen) Sebahattin Ali…

Sebahattin Ali’nin; içinde yaşadığımız döneme uygun olduğunu düşündüğüm (hapiste yatmasına, belkide öldürülmesine sebep olan), birilerini rahatsız eden ‘o ‘ yazısını bugün köşeme almak istedim…

…………….

            NE ZOR ŞEYMİŞ…

’’ …Namuslu olmak ne zor şeymiş meğer! Bir gün Almanların pabucunu yalayan, ertesi gün İngilizlere takla atan, daha ertesi günde Amerika’ya kavuk sallayan soysuzlar gibi olmak istemedik. Yalnız ve yalnız bir tek milletin önünde sacdeye vardık: Kendi cefakeş milletimiz…

Meğer ne büyük günah işlemişiz!..                                                                                                                                        Kanunlu, kanunsuz baskılar altında ezile-ezile pestile döndük.

Bugünün itibarlı(!) kişileri gibi, kese doldurmadık, makam peşinde koşmadık. İç ve dış bankalara para yatırmadık. Han, apartman sahibi olmak, sağdan soldan vurmak ve milleti kasıp kavurmak emellerine kapılmadık. Bütün kavgamızda kendimiz için hiç birşey istemedik.

Yalnız ve yalnız, bu yurdun bütün yükünü omuzlarında taşıyan milyonlarca insanın derdine derman olacak yolları araştırmak istedik.

Bu ne affedilmez suçmuş meğer!

Neredeyse, yoldan geçerken ’MİDE UŞAKLARI’ arkamızdan bağıracakler; ’’Görüyor musun şu haini!.. İlle de namuslu kalmak istiyor ve ahengimizi bozuyor…’’

Çalmadan, çırpmadan bize ekmeğimizi verenleri aç, bizi giydirenleri donsuz bırakmadan yaşamak istemek bu kadar güç, bu kadar mihnetli, hatta bu kadar tehlikeli mi olmalı idi?

Namuslu olmak ‘ne zor şeymiş’ meğer! Bereket, zora katlanmasını bilen, BU MİLLET DE NAMUSLU…’’

…………….

Namussuz olup tok olmaktansa, ‘Namuslu’ kalıp aç olmak daha iyidir düşüncesinde olanlara,

Saygılarımla

(Oluum sana diyom, geliniim sen anla(emi)…

Yaşar Çelebi, Didim2014

4… ‘ORUÇ’…

Alevi’likte Muharrem ayı ’’Matem’’ ayıdır… yani Yezit tarafından kuşatılan Hasan ve Hüseyin’in (Hz. Ali’nin çocukları, aynı zamanda Hz. Muhammed’in torunları) Kerbela çölünde güneşin altında aç-susuz bırakıldıkları(ölüme zorlandıkları) aydır…

Tüm Dünya ve Türkiye’de aynı zamanda tutulan ‘Oruç’un son gününde, Didim Alevi Bektaşi ve Cemevi Derneği’nde de yemek verildi.

Didim CHP İlçe örgütü tarafından verilen yemeğe yaklaşık 1500 kişi katıldı.

Saat 17:30’da toplu halde yenilen yemek ardından saat 19:00’da, yaklaşık 150 kişinin katılımı ve Ahmet KÖMÜRCÜ Dede’nin başkanlığında geleneksel ‘Cem’ toplantısı yapıldı.

Gençler tarafından gerçekleştirilen Cem toplantısında dualar okundu, saz-söz-müzik’le beraber ‘Semah’ gösterileri yapıldı.

Didim Belediye Başkanı Ahmet Deniz ATABAY, Didim Belediye Meclis üyeleri, CHP İlçe Başkanı Gökmen KARATAŞ, CHP Kadın ve Gençlik Kolları, Dernek ve Daire Başkanlarının da katıldığı ‘Dev’ oruç sonu toplantısında, Didim Alevi Bektaşi ve Cemevi dernek başkanı Hasan DİKÇE ve Derneğin Yönetim Kurulu üyeleri misafirlerini ağırladılar.

 

7‘CEM’ NEDİR?.. (Dede Ahmet KÖMÜRCÜ’nün anlatımı ile)

’’Cem’’ Alevi inancında ibadet etmek için bir araya gelinmesi, bedenen ve de ruhen arınmanın adıdır.

Cem; Kadın-Erkek toplum önünde herkesin hatta Cem’i yöneten Dede’nin de sorgulandığı, aklandığı ve de yargılandığı bir ‘Halk’ mahkemesidir.

Cem; Tanrı ile insanın bütünlaştiği, hatta insanın Tanrı, Tanrı’nın insan olarak bütünleştiği bir ‘Mekan’ ve bir andır.

Cem; Tanrı’nın insanla, insanın insan’la göz göze, diz dize, gönül, gönül’e bir muhabbetidir.

Cem; Eşitliğin, adaletin, özgürlüğün, insan haklarının yer yüzünde olduğu gerçeğini hatırlatma, bu gerçek ve gerçeklerin dışa yansımasıdır.

Cem; Hak ve hukukun titizlikle uygulanması, ‘güçlü’nün değil, ‘haklı’nın yanında olunması, cehaletle mücadele ediş ve ‘KAMİL’ insana yöneliştir.

Kıasacası Cem; Aleviler için gönül kazanmak, hukuk terazisi kurmak, özle söz birliğini sağlamak, ‘Haktan kaçmam, Hakkımdan geçerim’ demek, dar-didar olmak, mansur olup; ENEL-HAKKA ermek, Yunus’un eti kemiği, Nesimi’nin derisi, Pir Sultan’ın dar ağacı, sazının teli, gönlündeki gülü, Kerbelada zalimin zulmüne boyun eğmeyişin, ser verip sır vermemenin adı ve; Hak(Allah) – Muhammet – Ali divanında durmaktır.

Yani; Cem’siz Alevi, Alevi’siz Cem düşünülemez!..

Yaşar Çelebi, Didim

1 2 3 5 6

celleEzidiler…EZİDİLER

Yaklaşık 100 kişiyle başlayan, daha sonra 400 kişiye ulaşan gösteri, karşı grup’un(Müslüman Çeçenler) katılımı ile kavgaya dönüştü. Devamı..>> »

…GAZETECİLERLE BERABER KAHVALTIDA.

Didim Belediye Başkanı A. Deniz ATABAY, Orman kampında basın mensupları ile sabah kahvaltısında buluşarak, kampın son durumu hakkında ki bilgileri basınla paylaştı. Devamı..>> »

… IRAK’TA VAHŞET!..

Ve bir ‘Baba(!)’ya nefret.
Olay Paris’in(Fransa) çok ziyaret edilen bir alış-veriş merkezinin, oyuncakçı bölümünde, baba ve bir çocuk arasında  yaşanır. Devamı..>> »

…18 SURİYELİ YAKALANDI…

Yapılan bir ihbarı değerlendiren Didim emniyet güçleri, muhtemel bir faciayı’da önlemiş oldu. Devamı..>> »

…TECAVÜZ DENEMESİ(Mİ?)…

Eğlenceden dönen turist kadının yolunu kesen kişi veya kişiler, ormana sürüklemeye çalıştı(lar). Devamı..>> »

… BU SEZONDA ŞAMPİYON OLACAĞIZ!

Didim Belediyespor 2014-2015 futbol sezonunda iddialı… Devamı..>> »

…KİTAPLARINI İMZALADI

10. Didim Kitap Fuarı(DKF)’na ikinci kez katılan Türkiye’nin ‘Spor Yorumcusu’ ustası Halit KIVANÇ, yeni çıkan, ’’Gülmek Serbest Dostlar’’ adını verdiği kitabını sevenleri için imzaladı. Devamı..>> »

EVET, TEK KELİME İLE BU BİR VAHŞET!..

Ve bunu yapan veya yapanlar insane olamazlar! Devamı..>> »

…DİDİM’DE 3 KÖPEĞİ YOK ETTİLER

Köpeklerin akibetleri hala netlik kazanmadı. Devamı..>> »

… O KÖY; AKKÖY

Akköy, Didim’e 15 km uzaklıkta olan, tabiiliğini henüz kaybetmemiş, evine misafir olanaa önce serinlemesi için bir bardak ayran, ardından yemek teklif eden ve yediren; tam bir Ege köyü… Devamı..>> »

…YENİ YÖNETİM

Didim Kent Meclisi’nin periotik şekilde yaptığı toplantıda konuşan eski ve yeni başkan Osman AYYILDIZ, dönem raporu ile birlikte yapılan etkinlikler hakkında bilgi verdi. Devamı..>> »

… DUYARLI VATANDAŞ

Türkiye’nin ‘Cumhurbaşkanı Seçimi’ne kilitlendiği şu günlerde, Didim’de izin yapmak, Ramazan ayı ardından bayramlarını da kesintisiz kutlamak isteyen ’’Yerli Turist’’ vatandaşlar, Kaymakamlık binasında bulunan Nufus Müdürlüğü önünde saatlerce sırada bekliyorlar. Devamı..>> »

…TEKNEDE PİKNİK

Didim Çocuklar Ağlamasın Derneği(ÇAD)’nin yardım amaçlı düzenlediği geleneksel; ‘Deniz ve Mehtap’ Teknede Piknik şenliği, yaklaşık 107 kişi ile gerçekleşti. Devamı..>> »

BİR TAS SU…


DÜNYA BİR VATAN,
BÜTÜN İNSANLAR'DA ONUN VATANDAŞLARIDIR!..

HEPİMİZ TEK BİR AĞACIN DALLARI VE TEK BİR DALIN MEYVALARIYIZ.

Sponsor

sponsor;


RESMİ GÖRMEK İÇİN
TIKLAYINIZ.