… EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜNDEN UYARI Devamı..>> »

Gül birtanem
Gülünce güller açacak içinde
Sade pembe değil ateş-kırmızı değil beyaz değil sarı değil,
Belki mavi belki mor belki lacivert belki de yeşil… Devamı..>> »

didSoma11

 

 

 

 

DİDİM BELEDİYESPOR 0 – SOMA SOTESPOR 0

Didim Atatürk Stadında oynanan maçta her iki takımda beklenilen randımanı vermediler. Hafif yağmur altında başlayan maçta her iki takım oyuncuları da ‘azami’lerini gösterdiler ancak sonuç değişmedi; 0-0…

Sadece ikinci devre de ve sadece üç kez seyirciyi heyecanlandıran pozisyon yakalayan Didim Belediyespor, mutlak üç golüde bulamadı… Soma Sotespor ise sadece bir kez yakaladığı pozisyonda ise kale boş olmasına rağmen gol atamadı ve her iki takımda oldukça zevksiz bir oyun sergilediler.

………….

HABERİN DEVAMI: WWW.aydinyeniufuk.COM.TR

…………

HAKEMLER(Antalya ); Gökçen Öztürk(Orta), Ozan Arıcı(Yan), Hasan Günal(Yan), Meriç Küçükyılaz(4.Hakem)

TEKNİK SORUMLULAR: Didim, Ayhan Yıldız – Soma, Bekir Gül Fidan

OUNCULAR;

DİDİM BELEDİYESPOR: Erman, Burçin, Ünal, Salih, Mustafa, Gökhan, Ziya, Hakan, AhmetCan, Rıza, Muhammed.

YEDEKLER: Yaşar, Ali, Ediz, MehmetEmin, Hasan, Mehmet.

SOMA SOTE: Çağlar, Şerif, Kaan, Ercan, OkanŞen, Eser, Okan, Raşit, Korhan, Emre, Memduh.

YEDEKLER: İdris, Mustafa, Mertcan, Kamil, Murat, Tunahan.

SarıKart; 7

Didim Belediyespor şu anda grup üçüncülüğünü 24 puanla koruyor.

Grup 1. Manisa Büyükşehir, grup ikincisi ise İzmir takımlarından Atilla(Didim Belediye haftaya deplasmanda bu takımla karşılaşacak)

Toplam 24 oyundan oluşan 2014-2015 Bal Ligi maçlarında Didim’in 13 karşılaşması daha var.

Bunlardan Sekiz’i dışarıda(deplasman) oynanacak.

Yaşar Çelebi, çadHaber, Didim2014

stadsey

oyun1stad1 

 

 

 

yhko… ŞAMPİYONLUĞA ADIM, ADIM

DİDİM YENİHİSARSPOR 2 – KOÇARLI BELEDİYESPOR 0

 

 

 

Didim Atatürk Stadyumu yan sahasında karşılaşan Grup 1. Didim YenihisarSpor’la, arasında 8 puan olan grup 2. Koçarlı Belediye Spor ile gerçekleşen oyundan galip ayrılan takım Yenihisar oldu.

Maçın birinci devresinde her iki takım da heyecansız bir oyun çıkarttılar.

…………..

HABERİN DEVAMI;  >WWW.aydinyeniufuk.COM.TR<

………… 

Hakemler: Abdullah Korkutan, Samet Bilgin(L1), Seyah Güngör(L2)

Gözlemci;  Recep Şaylan

Oyuncular;

YENİHİSAR: Metin, Hüseyin, Rıza, Mehmet(K), İbrahim, Onur, Semavi, Oğuz, Tolga, Volkan, AliRıza.

YEDEKLER: Kahan, İskender, Yusuf, Emrah, Ahmet, Osman, Ali.

KOÇARLI: Ufuk, Aşlan, Fırat, Şaban, Hüseyin, Berat, Doğukan, Kaan, Kadir, Güneş, AhmetCan.

YEDEKLER: Sinan, Efecan, İskender.

semOguz

 

YENİHİSARSPOR GOLLER;

Semavi, Dakika 54, Pas AliRıza: 1-0

Oğuz, Dakika 77, Pas; HüseyinKaya: 2-0

Yaşar Çelebi, çadHaber2014, Didim 

 

 

3 kopya…ÇÜNKÜ HAKETTİLER

Didim Cemevi Aşık Veysal Korosu, Şef Cem Sezgin, Sunucu Hatice Kum, 47 Korist – Solist ve 13 kişilik saz heyetinden oluşan ‘dev’ koro aykta alkışlandılar…

Konsere rağbet oldukça yoğun oldu.

350 kişilik Didim Ticaret Odası, Nurullah Kocabıyık Kültür Salonunu hınca-hınç doldu ve bir o kadar da getirtilen sandalye yetmedi… müzikseverler konseri ayakta ve yerlere oturarak dinlediler.

Ülkenin dört bir yanından derlenen ve toplam 27 Türkü’den oluşan konser, zaman zaman dinleyicilerinde katılımı ile tam bir şölen şekline dönüştü.

Didim Cemevi, Aşık Veysel Türk Halk Müziği(THM) Korosu şu isimlerden oluştu:

SAZLAR(AlfabetikSıra);

Abdurrahman Karabıyıkoğlu(Çöğür), Ahmet Çınar(Bağlama), Ayhan Bulut(Çöğür), Engin Ağrı(Cura), Ersin Koçbaş(Ud), Gökhan Gürel(Çöğür), İsmail Ateş(Çöğür), Hakan Yıldırım(Çöğür), Özcan Yılmaz(Ney,Kaval), Üzeyir Gülsever(Bağlama), Yaşar Doğangül(Dabruka), Mesut Özgiresun(Bendir, Davul), Cem T. Albayrak(Cajon)

KORO(AlfabatikSıra);

Ali Gül, Ayhan Şimşek, Ayhan Belenkuyu, Aysel Solmaz, Bahri Acar, Bahattin Aktaş, Cemile Binboğa, Cemil Durak, Çiçek Karakuş, Döndü Uğur, Dursun Taner, Elif Sütoluk, Emine Koca, Esra Erdem, Fatma Ekinci, Fatma H. Oduncu, Gülay Sezer, Güleser Aydoğan, Gülnaz Uysal, Gülüm Başar, Hatice Kum, Hatice Sağır, Hatun Şimşek, Hülya Kaymaz, İdris Gümüşsuyu, Kıymet Ulutaş, Kurtuluş Özgür, Mehmet Baldemir, Mina Kaya, Muammer Göbekli, Nihat Demirtaş, Özgül Aydın, Özen Bayar, Rabia Yıldırım, Sadık Bakan, Semra Can, Simagül Canpolat, Şakir Karahan, Şerafettin Aydın, Ülker Demirhan, Yaşar Alaş, Yaşar Gül, Yusuf Uğur, Zehra Sağın, Zeliha Uysal, Zeynep Has, Zihni Akyüz.

Yaklaşık iki saat süren Konseri izleyenler arsında; Didim Belediye Başkanı Ahmet Deniz Atabay’ı temsilen, Başkan Yardımcısı Salih Bankoğlu, Didim Esnaf ve Kefalet Odası Başkan Ali İhsan Kubaliç ve eşi, Didim Hacı Bektaşi Veli Derneği ve Cemevi Başkanı Hasan Dikçe, Didim CHP İlçe Başkanı Gökmen Karataş, Didim Belediye Meclis üyesi Ahmet Yılmaz ve Didim Çocuklar Ağlamasın Derneği üyeleride vardı.

Konser boyunca tüm solistlere(14 solist) karanfil verildi.

Şölenleşen konserin bitiminde ise Koro Şefi Cem Sezgin, Sunucu Hatice Kum ve Aydın Belediyesi Türk Halk Müziği(THM) Koro şefi Özcan Yılmaz’a teşekkür çiçekleri alkışlar eşlğinde verildi.

Yaşar Çelebi, çadHaber2014, Didim

cemKonser

TC-339-317-836-36Sizde mutlaka; ‘bu ne biçim başlık’ diyeceksiniz haklı olarak…

İnsan bir süre yaşadığı ortamdan uzak kalırsa, döndüğünde karşılaştığı değişiklikler o kişiyi ister-istemez etkiliyor.

Hele gittiğiniz yer; kapısında el-pençe divan beklediğiniz, ‘Ne olur bizide aranıza alın’ diye yalvardığınız yer… döndüğünüz yerde Didim olursa bu soruyu en fazla bir gün sonra mutlaka sorarsınız; ‘Sen ne diyon lan!..

Bilmem Sebahattin Ali adını hiç duydunuz mu(sorum tabii ki genç nesile), yazılarını okudunuz mu?..

Hani şu 1907’de Gümülcine’de doğan, Türk insanının ‘Zavallığını’ fakat aynı zamanda ‘GÜCÜNÜ’ masal ve destan tarzı yazıları ile anlatan, değişik okullarda öğretmenlik yapan, 1928 de Milli eğitim bakanlığı tarafından Almanca öğrensin, öğrencilerine kaliteli Almanca ders versin düşüncesi ile özel olarak Almanya’a gönderilen, iki sene sonra yurduna dönerek talebelerine Almanca öğretmenliği yapan, sonunda 1948 yılında yazdığı bir yazıdan(Aşağıda okuyacağınız yazıdan dolayı olduğu söyleniyor) dolayı üç ay hapis yatan, çıktıktan sonra da sürekli takip edilerek yine aynı yıl(1948) Kırklareli’nde öldürülen(öldürtülen) Sebahattin Ali…

Sebahattin Ali’nin; içinde yaşadığımız döneme uygun olduğunu düşündüğüm (hapiste yatmasına, belkide öldürülmesine sebep olan), birilerini rahatsız eden ‘o ‘ yazısını bugün köşeme almak istedim…

…………….

            NE ZOR ŞEYMİŞ…

’’ …Namuslu olmak ne zor şeymiş meğer! Bir gün Almanların pabucunu yalayan, ertesi gün İngilizlere takla atan, daha ertesi günde Amerika’ya kavuk sallayan soysuzlar gibi olmak istemedik. Yalnız ve yalnız bir tek milletin önünde sacdeye vardık: Kendi cefakeş milletimiz…

Meğer ne büyük günah işlemişiz!..                                                                                                                                        Kanunlu, kanunsuz baskılar altında ezile-ezile pestile döndük.

Bugünün itibarlı(!) kişileri gibi, kese doldurmadık, makam peşinde koşmadık. İç ve dış bankalara para yatırmadık. Han, apartman sahibi olmak, sağdan soldan vurmak ve milleti kasıp kavurmak emellerine kapılmadık. Bütün kavgamızda kendimiz için hiç birşey istemedik.

Yalnız ve yalnız, bu yurdun bütün yükünü omuzlarında taşıyan milyonlarca insanın derdine derman olacak yolları araştırmak istedik.

Bu ne affedilmez suçmuş meğer!

Neredeyse, yoldan geçerken ’MİDE UŞAKLARI’ arkamızdan bağıracakler; ’’Görüyor musun şu haini!.. İlle de namuslu kalmak istiyor ve ahengimizi bozuyor…’’

Çalmadan, çırpmadan bize ekmeğimizi verenleri aç, bizi giydirenleri donsuz bırakmadan yaşamak istemek bu kadar güç, bu kadar mihnetli, hatta bu kadar tehlikeli mi olmalı idi?

Namuslu olmak ‘ne zor şeymiş’ meğer! Bereket, zora katlanmasını bilen, BU MİLLET DE NAMUSLU…’’

…………….

Namussuz olup tok olmaktansa, ‘Namuslu’ kalıp aç olmak daha iyidir düşüncesinde olanlara,

Saygılarımla

(Oluum sana diyom, geliniim sen anla(emi)…

Yaşar Çelebi, Didim2014

4… ‘ORUÇ’…

Alevi’likte Muharrem ayı ’’Matem’’ ayıdır… yani Yezit tarafından kuşatılan Hasan ve Hüseyin’in (Hz. Ali’nin çocukları, aynı zamanda Hz. Muhammed’in torunları) Kerbela çölünde güneşin altında aç-susuz bırakıldıkları(ölüme zorlandıkları) aydır…

Tüm Dünya ve Türkiye’de aynı zamanda tutulan ‘Oruç’un son gününde, Didim Alevi Bektaşi ve Cemevi Derneği’nde de yemek verildi.

Didim CHP İlçe örgütü tarafından verilen yemeğe yaklaşık 1500 kişi katıldı.

Saat 17:30’da toplu halde yenilen yemek ardından saat 19:00’da, yaklaşık 150 kişinin katılımı ve Ahmet KÖMÜRCÜ Dede’nin başkanlığında geleneksel ‘Cem’ toplantısı yapıldı.

Gençler tarafından gerçekleştirilen Cem toplantısında dualar okundu, saz-söz-müzik’le beraber ‘Semah’ gösterileri yapıldı.

Didim Belediye Başkanı Ahmet Deniz ATABAY, Didim Belediye Meclis üyeleri, CHP İlçe Başkanı Gökmen KARATAŞ, CHP Kadın ve Gençlik Kolları, Dernek ve Daire Başkanlarının da katıldığı ‘Dev’ oruç sonu toplantısında, Didim Alevi Bektaşi ve Cemevi dernek başkanı Hasan DİKÇE ve Derneğin Yönetim Kurulu üyeleri misafirlerini ağırladılar.

 

7‘CEM’ NEDİR?.. (Dede Ahmet KÖMÜRCÜ’nün anlatımı ile)

’’Cem’’ Alevi inancında ibadet etmek için bir araya gelinmesi, bedenen ve de ruhen arınmanın adıdır.

Cem; Kadın-Erkek toplum önünde herkesin hatta Cem’i yöneten Dede’nin de sorgulandığı, aklandığı ve de yargılandığı bir ‘Halk’ mahkemesidir.

Cem; Tanrı ile insanın bütünlaştiği, hatta insanın Tanrı, Tanrı’nın insan olarak bütünleştiği bir ‘Mekan’ ve bir andır.

Cem; Tanrı’nın insanla, insanın insan’la göz göze, diz dize, gönül, gönül’e bir muhabbetidir.

Cem; Eşitliğin, adaletin, özgürlüğün, insan haklarının yer yüzünde olduğu gerçeğini hatırlatma, bu gerçek ve gerçeklerin dışa yansımasıdır.

Cem; Hak ve hukukun titizlikle uygulanması, ‘güçlü’nün değil, ‘haklı’nın yanında olunması, cehaletle mücadele ediş ve ‘KAMİL’ insana yöneliştir.

Kıasacası Cem; Aleviler için gönül kazanmak, hukuk terazisi kurmak, özle söz birliğini sağlamak, ‘Haktan kaçmam, Hakkımdan geçerim’ demek, dar-didar olmak, mansur olup; ENEL-HAKKA ermek, Yunus’un eti kemiği, Nesimi’nin derisi, Pir Sultan’ın dar ağacı, sazının teli, gönlündeki gülü, Kerbelada zalimin zulmüne boyun eğmeyişin, ser verip sır vermemenin adı ve; Hak(Allah) – Muhammet – Ali divanında durmaktır.

Yani; Cem’siz Alevi, Alevi’siz Cem düşünülemez!..

Yaşar Çelebi, Didim

1 2 3 5 6

celleEzidiler…EZİDİLER

Yaklaşık 100 kişiyle başlayan, daha sonra 400 kişiye ulaşan gösteri, karşı grup’un(Müslüman Çeçenler) katılımı ile kavgaya dönüştü. Devamı..>> »

…GAZETECİLERLE BERABER KAHVALTIDA.

Didim Belediye Başkanı A. Deniz ATABAY, Orman kampında basın mensupları ile sabah kahvaltısında buluşarak, kampın son durumu hakkında ki bilgileri basınla paylaştı. Devamı..>> »

… IRAK’TA VAHŞET!..

Ve bir ‘Baba(!)’ya nefret.
Olay Paris’in(Fransa) çok ziyaret edilen bir alış-veriş merkezinin, oyuncakçı bölümünde, baba ve bir çocuk arasında  yaşanır. Devamı..>> »

…18 SURİYELİ YAKALANDI…

Yapılan bir ihbarı değerlendiren Didim emniyet güçleri, muhtemel bir faciayı’da önlemiş oldu. Devamı..>> »

…TECAVÜZ DENEMESİ(Mİ?)…

Eğlenceden dönen turist kadının yolunu kesen kişi veya kişiler, ormana sürüklemeye çalıştı(lar). Devamı..>> »

… BU SEZONDA ŞAMPİYON OLACAĞIZ!

Didim Belediyespor 2014-2015 futbol sezonunda iddialı… Devamı..>> »

…KİTAPLARINI İMZALADI

10. Didim Kitap Fuarı(DKF)’na ikinci kez katılan Türkiye’nin ‘Spor Yorumcusu’ ustası Halit KIVANÇ, yeni çıkan, ’’Gülmek Serbest Dostlar’’ adını verdiği kitabını sevenleri için imzaladı. Devamı..>> »

EVET, TEK KELİME İLE BU BİR VAHŞET!..

Ve bunu yapan veya yapanlar insane olamazlar! Devamı..>> »

…DİDİM’DE 3 KÖPEĞİ YOK ETTİLER

Köpeklerin akibetleri hala netlik kazanmadı. Devamı..>> »

… O KÖY; AKKÖY

Akköy, Didim’e 15 km uzaklıkta olan, tabiiliğini henüz kaybetmemiş, evine misafir olanaa önce serinlemesi için bir bardak ayran, ardından yemek teklif eden ve yediren; tam bir Ege köyü… Devamı..>> »

BİR TAS SU…


DÜNYA BİR VATAN,
BÜTÜN İNSANLAR'DA ONUN VATANDAŞLARIDIR!..

HEPİMİZ TEK BİR AĞACIN DALLARI VE TEK BİR DALIN MEYVALARIYIZ.

Sponsor

sponsor;


RESMİ GÖRMEK İÇİN
TIKLAYINIZ.